Krótki przewodnik po obszarach niepewności
Skąd się biorą duże rozbieżności między tworzonymi przez analityków scenariuszami makroekonomicznymi dla Polski na rok 2024?
Aktywność w polskiej gospodarce, mierzona produktem krajowym brutto, zwiększy się w 2024 r. o 2,7 proc., po zwyżce o około 0,5 proc. w 2023 r. Za przyspieszenie wzrostu PKB w dużym stopniu odpowiadało będzie odbicie popytu konsumpcyjnego, który zwiększy się o nieco ponad 3 proc. Obciążeniem dla gospodarki przestanie być wyprzedaż zapasów. Zwolni wzrost popytu inwestycyjnego, a popyt zagraniczny pozostanie słaby. Ożywienie gospodarcze o takiej strukturze będzie hamowało spadek inflacji, która w 2024 r. średnio wyniesie blisko 6 proc. – o połowę mniej niż w 2023 r., ale tylko nieznacznie mniej niż w ostatnich miesiącach tego roku.
Tak przedstawiają się przeciętne prognozy ekonomistów ankietowanych w listopadzie przez agencję Bloomberg. Za medianą prognoz kryje się jednak szerokie spektrum możliwych scenariuszy. Co więcej, różnice między skrajnymi prognozami są ponownie – tak jak niemal stale od pandemii Covid-19 – duże na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta