Czy warto być naiwnym wobec TVP
Co łączy pomysł podziału mediów publicznych między partie z filozofią – pisze profesor UJ.
Propozycja ładu medialnego Jacka Żakowskiego przypomina wciąż żywy spór filozoficzny z drugiej połowy XX w. Z jednej strony podnoszono w nim głos wzywający do porozumienia i opracowania jednolitej, wspólnej postawy i podstawy do działania wyłaniającej się z nieustannych rozmów, prowadzonych głośno i z poszanowaniem różnych pomysłów. Stronę przeciwną ożywiało przekonanie, że żadne porozumienie nie jest możliwe, a wytwarzanie jednolitego poglądu kończy się dyskryminacją słabszych. W tej sytuacji powinniśmy się nauczyć żyć w nieustannym konflikcie, bowiem dopiero to realizuje prawdziwy dla wszystkich szacunek. Tak w uproszczony sposób można przeciwstawić zdania dwóch filozofów – Jürgena Habermasa i Jeana-François Lyotarda.
Ze sporu reprezentowanych przez nich postaw wyrosła rewolucyjna zmiana w sposobie rozwiązywania problemów, która z grubsza odkryła przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta