Inflacja, płace, produkcja, ceny
18 grudnia 2023 | Prognozy gospodarcze:
Do październikowej, pierwszej od stycznia zwyżki produkcji sprzedanej przemysłu (w ujęciu rok do roku) przyczynił się m.in. korzystny układ kalendarza. Ale powrót tego sektora na ścieżkę wzrostu prawdopodobnie jest trwały.
O poprawie perspektyw przemysłu przetwórczego świadczy listopadowy skok PMI, wskaźnika bazującego na ankietach menedżerów firm. Pomijając pandemiczne wahania, była to największa zwyżka PMI w jego 25-letniej historii.
Wzrost produkcji budowlanej napędzają inwestycje infrastrukturalne współfinansowane z funduszy UE, które trzeba wykorzystać do końca tego roku. W tle jest ożywienie na rynku mieszkaniowym, które będzie wspierało aktywność w budownictwie w 2024 r.
Zmiany sprzedaży detalicznej towarów rok do roku, z powodu wysokiej bazy odniesienia, nie oddają dobrze skali odbicia popytu konsumpcyjnego. Od maja poziom sprzedaży po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych podskoczył o około 8 proc.
Po stabilizacji w ostatnim kwartale 2023 r. na początku 2024 r. inflacja znów zacznie maleć z powodu bardzo wysokiej bazy odniesienia. Od wiosny wzrost cen prawdopodobnie znów będzie przyspieszał, wracając w okolice 6 proc. rocznie.
Do zaskakująco silnego spadku inflacji bazowej w listopadzie zdaniem części analityków przyczyniła się unijna dyrektywa Omnibus. Choć weszła w życia w styczniu, mogła zwiększyć skalę promocji w tzw. czarnym tygodniu, który wypada w listopadzie.
Spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw (obejmuje firmy z co najmniej dziesięciorgiem pracowników) to w dużej mierze skutek recesji w przemyśle. W całej gospodarce – według BAEL – liczba pracujących w 2023 r. wzrosła o około 1 proc.
Październikowy skok płac w sektorze przedsię- biorstw o niemal 13 proc. rok do roku to m.in. efekt wcześniejszych niż rok temu wypłat premii w górnictwie. Ale i bez tego presja na wzrost płac nie gaśnie pomimo spadku inflacji.
Spadkowi wartości eksportu towarów towarzyszyło ostatnio załamanie wartości importu. To głównie skutek spadku cen surowców, choć wolumen importu też maleje. Skutkiem była powiększająca się nadwyżka Polski w handlu towarami.
Wynik październikowych wyborów do parlamentu miał wpływ na gwałtowne umocnienie złotego. Przyczyniły się do tego: wzrost szans, że w Polsce uda się szybko uruchomić KPO, i perspektywa stabilizacji stóp procentowych.
prof. Jan Czekaj
członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 2003–2010
Realizacja budżetu spadnie na barki nowej koalicji, która nie ma pełnej świadomości istoty zagrożeń. Uważam, że informowanie obywateli o rzeczywistym...
Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta