KSeF będzie trudny dla małych i największych
Kto ma faktury zakupowe, zderzy się z problemem obowiązkowych e-faktur, nawet jeśli ich nie wystawia.
Mogłoby się wydawać, że o obowiązkowym KSeF, czyli Krajowym Systemie e-Faktur, słyszał już każdy, zwłaszcza podatnicy, którzy zostaną nim objęci od 1 lipca 2024 r. Dla nich przejście na nowy system fakturowania będzie prawdziwą rewolucją, do której już powinni się solidnie przygotowywać. W praktyce jednak wiele firm nie zdaje sobie sprawy, co ich czeka. A problemów będzie cała masa, chociażby ten, który sygnalizowaliśmy, pisząc o tzw. fakturach konsumenckich, które zostały wyłączone z KSeF. Co gorsza, kłopoty z obowiązkowym e-fakturowaniem czekają i najmniejszych, i wielkich biznesowych graczy.
Nietypowi ksefowcy
KSeF i faktury ustrukturyzowane w powszechnym odbiorze kojarzone są z biznesem i osobami prowadzącymi działalność. Jak jednak zauważa Aneta Lech, doradca podatkowy z LexAntis Doradztwo Podatkowe, to regulacje przewidziane w ustawie o VAT, a nie w prawie przedsiębiorców.
– To oznacza, że trzeba kierować się definicją legalną działalności gospodarczej dla VAT i przez jej pryzmat określić, kto będzie miał obowiązek wystawiać faktury za pośrednictwem KSeF. Nie zapominajmy też, że wiele podmiotów, nawet jeśli nie wystawia faktur, to je otrzymuje. Ponosi bowiem koszty, które są dokumentowane fakturami, a ich wystawcy będą je generować za pośrednictwem KSeF – podkreśla Aneta Lech.
Ekspertka zwraca uwagę, że KSeF to nie jest tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta