Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzeba nowego prawa własności przemysłowej

27 grudnia 2023 | Prawo co dnia | Szymon Cydzik

Obecna ustawa jest z 2000 roku, sprzed wejścia do Unii Europejskiej – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. – Przez 20 lat była nowelizowana blisko 25 razy. Przydałoby się więc napisać ją na nowo.

Eksperci mówią, że na poziomie Unii Europejskiej czeka nas rewolucja legislacyjna w prawie nowych technologii. Przepisy o sztucznej inteligencji (AI) są już na zaawansowanym etapie prac. Czy ta rewolucja obejmie dziedziny, którymi zajmuje się urząd?

Przygotowywane regulacje o sztucznej inteligencji nie dotyczą jeszcze Urzędu Patentowego, nie tylko zresztą polskiego. Niemniej czekamy na regulacje w tym obszarze, ponieważ coraz częściej twórcą nowego rozwiązania technicznego jest maszyna. Były już tego typu zgłoszenia do Europejskiego Urzędu Patentowego i do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, gdzie w kategorii „twórca” została wpisana maszyna. Obecnie w polskim porządku prawnym twórcą może być jedynie osoba fizyczna. Osobiście uważam, że rewolucja w dostosowaniu przepisów do zmieniających się warunków na świecie ciągle przed nami. Odmowa udzielania patentu na rozwiązania, które powstają przy pomocy sztucznej inteligencji, nie jest dobrym pomysłem. Ochrona patentowa została wymyślona po to, żeby świat był coraz bardziej innowacyjny. Jeżeli postawimy znak stop w tym momencie i nie będziemy udzielać patentów na rozwiązania, które zostały stworzone przez sztuczną inteligencję, to zapewne ograniczymy tę innowacyjność.

Co można patentować w AI? Bo rozróżnia się „modele” sztucznej inteligencji, potem są „systemy”,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12758

Wydanie: 12758

Spis treści
Zamów abonament