Szkolne samosądy na żywo w internecie
Gdy analizując życie dorosłego przestępcy zobaczymy, że już jako dziecko miał on konflikt z prawem, uzyskamy dowód, że nie pomógł mu system stworzony przez dorosłych.
Rośnie fala publicznych samosądów wśród nieletnich, mimo że oficjalnie współczynnik przestępczości wśród nieletnich maleje. Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Edukacji poprzedniej kadencji twierdziły, że nie dysponują oficjalnymi danymi statystycznymi, które mogłyby to zobrazować.
Pozornie nie odnotowuje się wzrostu liczby spraw związanych z użyciem przemocy fizycznej w szkołach, ale co jakiś czas dochodzi do dramatycznych wydarzeń między nieletnimi i coraz częściej jest to rejestrowane przez nich samych. Nagrane zbrodnie trafiają do sieci. Statystyk związanych z przemocą dzieci wobec dzieci nie ma, nie można więc stwierdzić jednoznacznie, jaki jest aktualny status takich przestępstw. Od wakacji zeszłego roku pytaliśmy o to właściwe resorty. Ani Ministerstwo Sprawiedliwości, ani Ministerstwo Edukacji nie dysponują rzeczywistymi liczbami takich zdarzeń w Polsce – ustaliliśmy.
– Brak takich statystyk oznacza, że albo ten problem w ogóle nie jest dostrzegany, albo nikt nie próbuje tak naprawdę się z nim zmierzyć. Takie dane byłyby informacją, czy skala problemu rośnie czy maleje. Trzeba ten problem rozpoznać, a następnie przygotować się na to, jak postępować, żeby nie dochodziło do jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta