Powołanie i odwołanie prezesa sądu
Prezes sądu pełni przede wszystkim funkcję administracyjną i nie ma żadnego wpływu na jego orzecznictwo.
W ostatnim czasie narastają różnego rodzaju pomysły na zmiany funkcjonowania sądów. Pojawiają się także rozważania o zasadach powoływania i odwoływania prezesów sądów, a w szczególności udziału w tym samorządu sędziowskiego.
Warto przypomnieć, że obecnie powoływanie prezesów sądów należy do wyłącznej kompetencji ministra sprawiedliwości. Minister samodzielnie może powierzyć tę funkcję dowolnie wybranemu sędziemu. Przy czym prezesem sądu apelacyjnego może być sędzia sądu apelacyjnego lub okręgowego, natomiast prezesem sądu okręgowego może być sędzia sądu apelacyjnego, sądu okręgowego albo sądu rejonowego. Gdy zaś chodzi o sąd rejonowy, to jego prezesem może być sędzia sądu okręgowego lub rejonowego.
Egocentryczni sędziowie
Powołanie na funkcję prezesa nie jest poprzedzane żadnym postępowaniem konkursowym, nie wymaga zasięgania przez ministra jakiejkolwiek opinii. Przy powoływaniu prezesa nie ma też miejsca na udział innych organów sądu, ani też nie wypowiada się samorząd sędziowski. Nieco odmienne rozwiązanie obowiązywało w przeszłości, kiedy to zasięgano opinii samorządu sędziowskiego.
Brak tej opinii jest podnoszony przez niektórych kontestatorów jako uregulowanie sprzeczne z Konstytucją RP, a w szczególności z zasadą podziału władzy. Czy jednak słusznie?
Wydaje się, że domaganie się udziału samorządu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta