Firmy wierzą w niskie ceny i stabilne dostawy gazu
Obecna sytuacja jest korzystna dla odbiorców błękitnego paliwa. Mimo to ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych i negatywnych zdarzeń cały czas jest duże.
Sytuacja na europejskim i polskim rynku gazu ziemnego jest obecnie wyjątkowo dobra. I to pomimo tego, że zima to tradycyjnie okres wzmożonego popytu i stosunkowo wysokich cen tego paliwa. Na TTF, jednej z kluczowych giełd UE, cena surowca w dostawach na luty oscyluje w pobliżu 30 euro za MWh. Z kolei na krajowej TGE w dostawach spotowych sięga 160 zł. Tymczasem jesienią kursy były o kilkadziesiąt procent wyższe. Co więcej, cały czas mamy wysokie zapasy. Magazyny nad Wisłą są wypełnione dziś w 95 proc., a w całej Unii w ponad 86 proc. Dlaczego tak się dzieje?
„Głównym czynnikiem mającym wpływ na ceny gazu ziemnego są obecnie warunki atmosferyczne. Aktualnie obserwowane średnie poziomy temperatury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta