Strasburg o przywracaniu praworządności
Pewne wskazówki, jakiego rodzaju działania należy podjąć w procesie wykonywania wyroków ETPC, zostały już zidentyfikowane.
Już w pierwszym dniu swojego urzędowania nowy prezes Rady Ministrów podpisał zarządzenie nr 652, powołujące do życia międzyresortowy zespół do spraw przywracania praworządności oraz porządku konstytucyjnego. Do jego głównych zadań należy identyfikacja obszarów i analiza zagadnień związanych z przywracaniem praworządności oraz porządku konstytucyjnego, jak również określenie propozycji działań, w tym legislacyjnych.
Pojęcie przywracania praworządności, pomimo oczywistej nieostrości znaczeniowej, niewątpliwie obejmować będzie również działania konieczne do wykonania konkretnych wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), dotyczących w szczególności nieprawidłowości w wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego w grudniu 2015 r., przebudowę KRS i utworzenie nowych izb w Sądzie Najwyższym, rozszerzenie kontroli ministra sprawiedliwości nad sądami i zwiększenie jego roli w egzekwowaniu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, określanych zbiorczo przez Trybunał – choćby w wyroku Wielkiej Izby w sprawie Grzęda – mianem kryzysu rządów prawa (§ 348).
Warto zwrócić uwagę, iż pewne wskazówki, jakiego rodzaju działania należy podjąć w procesie wykonywania wyroków ETPC dotyczących owego kryzysu, zostały już rozpoznane. Dwa podstawowe źródła informacji będą stanowić wskazania, o których sformułowanie pokusił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta