Finanse partii politycznych pod lupą prawa karnego
Zasada jawności finansowania ugrupowań politycznych nie ogranicza się do samych jego źródeł, lecz obejmuje również dalsze postępowanie z uzyskanym majątkiem.
Zgodnie z treścią art. 11 ust. 1 Konstytucji RP w naszym kraju obowiązuje zasada pluralizmu politycznego, co oznacza, że zapewniona została wolność tworzenia i działania partii politycznych. Partie polityczne zrzeszają się na zasadach dobrowolności i równości obywateli polskich w celu wpływania metodami demokratycznymi na kształtowanie polityki państwa.
W ust. 2 cytowanego artykułu zakodowana została niezwykle istotna dla demokratycznego państwa prawnego zasada jawności finansowania partii politycznych. Są one mocno powiązane z funkcjonowaniem struktur państwowych, o czym świadczy chociażby fakt, że otrzymują potężne wsparcie finansowe z budżetu państwa. Finansowanie partii ma służyć politycznemu zróżnicowaniu systemu partyjnego.
Przejrzystość systemu
Istotną cechą funkcjonowania systemu partyjnego jest przejrzystość jego finansowania, zapobieganie nieodpowiednim wpływom i naciskom na partie oraz eliminacja zjawisk korupcjogennych. Jawność finansowania działalności partyjnej jest skutecznym instrumentem zwalczania korupcji i innych niepożądanych zjawisk, które stwarzają zagrożenie dla politycznej stabilności państwa i demokracji. W związku z powyższym na partie nałożony jest obowiązek ujawniania wszelkich informacji o źródłach i sposobach gromadzenia środków finansowych oraz wskazywania celów i podstaw ich wydatkowania.
Pożądane jest również,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta