Zabójczy ser, płonący anioł i pirat drogowy
Państwo praworządne i demokratyczne to podstawowy dogmat sensownego prawa karnego.
Prawo karne jest wszędzie, obowiązuje każdego, obejmuje niemal wszystkie dziedziny życia. Warto wspólnie przyglądać się jego tworzeniu, interpretowaniu i stosowaniu.
Czy rzucenie plasterkiem sera w człowieka rodzi odpowiedzialność karną za zabójstwo? W listopadzie każdego roku akademickiego zadaję to pytanie osobom studiującym prawo. Może wydawać się absurdalne, choć sprawa jest autentyczna.
Zdarzyło się to w Wielkiej Brytanii. Trzynastoletni Karanbir miał dokuczliwą alergię na nabiał. Pewnego dnia szkolny kolega rzucił w niego plasterkiem sera. Wybryk skończył się tragicznie: Karanbir dostał wstrząsu anafilaktycznego. Zmarł dziesięć dni później w szpitalu.
Występek czy zbrodnia
Rzucenie w kogoś czymkolwiek to naruszenie jego nietykalności cielesnej. Kara za to znacząco odbiega od sankcji grożącej za zabójstwo. Przyczyna śmierci jest niewątpliwa: alergia na nabiał, żółty ser rzucony przez kolegę. Po nitce do kłębka trafiamy na sprawcę. Czy prozaiczna zaczepka ma się skończyć więzieniem?
Prawidłowa ocena sytuacji wymaga jeszcze uwzględnienia jednego czynnika: wiedzy. Jeśli kolega wiedział, że Karanbir cierpi na poważną alergię, ser będzie uznany za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta