Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabójczy ser, płonący anioł i pirat drogowy

03 stycznia 2024 | Rzecz o prawie | Mikołaj Małecki

Państwo praworządne i demokratyczne to podstawowy dogmat sensownego prawa karnego.

Prawo karne jest wszędzie, obowiązuje każdego, obejmuje niemal wszystkie dziedziny życia. Warto wspólnie przyglądać się jego tworzeniu, interpretowaniu i stosowaniu.

Czy rzucenie plasterkiem sera w człowieka rodzi odpowiedzialność karną za zabójstwo? W listopadzie każdego roku akademickiego zadaję to pytanie osobom studiującym prawo. Może wydawać się absurdalne, choć sprawa jest autentyczna.

Zdarzyło się to w Wielkiej Brytanii. Trzynastoletni Karanbir miał dokuczliwą alergię na nabiał. Pewnego dnia szkolny kolega rzucił w niego plasterkiem sera. Wybryk skończył się tragicznie: Karanbir dostał wstrząsu anafilaktycznego. Zmarł dziesięć dni później w szpitalu.

Występek czy zbrodnia

Rzucenie w kogoś czymkolwiek to naruszenie jego nietykalności cielesnej. Kara za to znacząco odbiega od sankcji grożącej za zabójstwo. Przyczyna śmierci jest niewątpliwa: alergia na nabiał, żółty ser rzucony przez kolegę. Po nitce do kłębka trafiamy na sprawcę. Czy prozaiczna zaczepka ma się skończyć więzieniem?

Prawidłowa ocena sytuacji wymaga jeszcze uwzględnienia jednego czynnika: wiedzy. Jeśli kolega wiedział, że Karanbir cierpi na poważną alergię, ser będzie uznany za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12763

Wydanie: 12763

Spis treści
Zamów abonament