Towary luksusowe są odporne na rynkowe zawirowania
INWESTYCJE ALTERNATYWNE | Diamenty, wyjątkowa biżuteria, złoto, zegarki mogą dobrze przechowywać wartość pieniądza
Drogie alkohole, biżuteria, diamenty, zegarki, a nawet produkty luksusowych marek modowych mogą być formą inwestycji. Oczywiście nie dotyczy to każdej rzeczy tego typu. Liczy się wyjątkowość i rzadkość przedmiotu, ekskluzywność marki, spełnianie wyśrubowanych kryteriów wyznaczonych przez specjalistów w danej dziedzinie.
Jak wynika z szacunków Bain & Company, rynek osobistych dóbr luksusowych ustanowił w 2023 r. kolejny rekord sprzedaży na poziomie 362 mld euro. Dobre wyniki zanotowały wszystkie kategorie rynku. Najszybciej rozwijał się segment biżuterii i odzieży – około 5–6 proc. rocznie. Sprzedaż zegarków, produktów beauty i wyrobów skórzanych zwiększyła się o 3–5 proc., a luksusowych butów o 2–3 proc.
Analitycy przewidują, że ze względu na szybko rosnącą liczbę zamożnych klientów w 2030 r. wartość rynku będzie o połowę większa. W najbliższych latach tempo wzrostu ustabilizuje się na poziomie 5–7 proc. rocznie. Gdyby tak się stało, do 2030 r. wartość rynku wyniosłaby 540–580 mld euro.
Coraz więcej ludzi stać na luksus
– Rynek towarów luksusowych jest zaskakująco stabilny i odporny na zawirowania ekonomiczne oraz geopolityczne. Nie zachwiały nim ani wysoka inflacja, ani groźba recesji czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta