Wymyślam historie i staram się być wesoły
Laureat Bookera 2023 Georgi Gospodinow tchnął życie w zakurzoną formułę powieści postmodernistycznej, gdzie istotna jest nie tylko fabuła, lecz także proces powstawania dzieła. Widać to świetnie w jego wznowionej „Powieści naturalnej”.
Bez wątpienia nie ma dziś równie cenionego bułgarskiego pisarza ani pisarki jak on. A już na pewno nie w Polsce. Czytelnicy szczególnie polubili Georgiego Gospodinowa po powieści „Fizyka smutku”, wydanej u nas w 2018 r., a jego sukces przypieczętowała najnowsza „Schron przeciwczasowy” (2022), nagrodzona Bookerem dla książki nieanglojęzycznej w ostatniej edycji konkursu. Nie zaszkodziła mu też wieloletnia przyjacielska relacja z Olgą Tokarczuk, z którą się znają od ponad 20 lat i która każdą jego kolejną powieść rekomenduje polskim czytelnikom z okładki.
Ale już wcześniej Gospodinowa u nas tłumaczono, m.in. w 2006 r. był bohaterem bułgarskiego numeru „Literatury na świecie”. Trzy lata później ukazała się w sejneńskich Pograniczach jego debiutancka „Powieść naturalna”, a niedługo później tom opowiadań „I inne historie”. Po drodze były też inne antologie współczesnej prozy bułgarskiej oraz wybór wierszy „Koniec minotaurów” wydany w 2018 r. przez Dom Literatury w Łodzi. Wielokrotnie też przyjeżdżał do Polski spotkać się z czytelnikami.
Po sukcesie „Fizyki smutku” i Bookerze za „Schron przeciwczasowy” Wydawnictwo Literackie postanowiło wznowić „Powieść naturalną” (przekład...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta