Czy piekło jest puste?
Słowa papieża Franciszka, jak zwykle ostatnio, wywołały wśród części katolików skandal.
Jak wyobrazić sobie piekło, jeśli wierzy się, że Bóg naprawdę przebacza każdemu, kto o to prosi?” – to pytanie zadał papieżowi gospodarz włoskiego programu telewizyjnego „Che tempo che fa” Fabio Fazio. Odpowiedź papieska odsyła do starożytnej teorii apokatastazy. „To, co bym odpowiedział – stwierdził Franciszek – nie jest dogmatem wiary, ale moją osobistą myślą. Lubię myśleć, że piekło jest puste. Mam nadzieję, że jest”. Część katolików uznała, że papież odrzuca w ten sposób objawienia fatimskie czy nauczanie doktrynalne Kościoła.
Problem polega tylko na tym, że Franciszek wcale nie jest pierwszym papieżem, który na temat pustego piekła się wypowiada. „Problem piekła zawsze niepokoił wielkie umysły w Kościele od samego początku, od Orygenesa, aż do naszych czasów, do Michaiła Bułhakowa i Hansa Ursa von Balthasara. Dawne Sobory odrzuciły teorię tak zwanej apokatastazy ostatecznej, według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta