O co gra piłkarska Afryka
Afrykanie, którzy podczas demonstracji palą flagi Francji, noszą jednocześnie koszulki tamtejszych klubów piłkarskich i nie ma w tym sprzeczności. Futbol jednoczy kontynent pod wieloma względami.
Tutaj jesteśmy ponownie zjednoczeni. Jak rodzina, aby celebrować życie, w jedności będziemy się śmiać, będziemy się dobrze bawić niezależnie od tego, czy mówisz po angielsku, czy mówisz po francusku. Razem, ramię w ramię niezależnie od tego, czy jesteś z Maghrebu lub z krajów portugalskojęzycznych. Wszyscy razem. To jest Afryka przyjaźni” – choć uderza dosłownością i wydaje się słodki jak daktyl, tekst oficjalnej piosenki trwającego właśnie Pucharu Narodów Afryki mówi pewną prawdę o tym turnieju. Potwierdzają to eksperci, którzy zajmują się kontynentem naukowo.
– Sport w Afryce jest niezwykle ważny jako pole identyfikacji narodowej. Mówimy o państwach wieloetnicznych, które często potrzebują zwornika tożsamości i znajdują go właśnie w piłce – wyjaśnia w rozmowie z „Plusem Minusem” dr hab. Andrzej Polus, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego z Instytutu Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa. – Zambię chociażby, którą miałem okazję odwiedzić, zamieszkuje kilkadziesiąt grup etnicznych z własnymi językami, a przy okazji meczu reprezentacji szał kibicowania opanowywał każdego. W herbie kraju znajduje się motto „One Zambia, One Nation” i jakkolwiek patetycznie to może brzmieć, piłkarska kadra jest jego wyrazicielem.
Podobne obserwacje ma dr Jędrzej Czerep, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych: – Futbol to ten obszar życia w Afryce, gdzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta