Obowiązki dewelopera przed zawarciem umowy z nabywcą lokalu
1 lipca 2022 r. weszła w życie tzw. nowa ustawa deweloperska. Jej przepisy znacząco wzmocniły ochronę praw nabywców, nakładając na deweloperów szereg nowych obowiązków. Dotyczą one m.in. prospektu informacyjnego i rachunku powierniczego.
Ustawa z 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (nowa ustawa deweloperska) ma zastosowanie do przedsięwzięć deweloperskich, w których sprzedaż lokali rozpoczęto od 1 lipca 2022 r. Jeśli przed 1 lipca 2022 r. została zawarta co najmniej jedna umowa deweloperska – do takiej inwestycji przez 2 lata, czyli do lipca 2024 r. mają zastosowanie przepisy dotychczasowe.
Moment graniczny – zawarcie umowy
Jednym z istotnych obowiązków dewelopera, powstałym przed zawarciem umowy, której celem jest przeniesienie własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, o charakterze informacyjnym jest sporządzenie prospektu informacyjnego dotyczącego danego przedsięwzięcia deweloperskiego. W przypadku wyodrębnienia z przedsięwzięcia deweloperskiego zadania inwestycyjnego deweloper powinien sporządzić prospekt informacyjny dla zadania inwestycyjnego. Ten przedkontraktowy obowiązek, wpisujący się w koncepcję szerokiej ochrony nabywcy, należy spełnić najpóźniej do chwili zawarcia umowy.
Nowa ustawa deweloperska zawiera również czynności, które obowiązkowo powinny zostać zrealizowane wcześniej, tj. do momentu rozpoczęcia sprzedaży. Dotyczy to zgody banku lub innego wierzyciela hipotecznego (zgoda może być zastąpiona zobowiązaniem do jej udzielenia) na bezobciążeniowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta