Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czym jest mechanizm CBAM i jak wpłynie na rynek?

16 lutego 2024 | Biznes | Bartłomiej Głąbiński

Unijne rozporządzenie wprowadza opłatę, która będzie dodana – jako dodatkowy koszt – do ceny importowanych produktów przemysłowych, przy uwzględnieniu generowanych przez te produkty emisji. Przedsiębiorcy do wypełniania nowych obowiązków powinni zacząć przygotowywać się już teraz.

Unijne rozporządzenie 2023/956 wprowadzające mechanizm granicznego podatku węglowego (ang. Carbon Boarder Adjustment Mechanism) „CBAM” weszło w życie 17 maja 2023 r. Wdrożenie mechanizmu CBAM zostało podzielone na okres przejściowy (rozpoczynający się 1 października 2023 r. i kończący się 31 grudnia 2025 r.) i okres docelowy (rozpoczynający się od 1 stycznia 2026 r.).

∑ Powody, dla których wprowadzono CBAM

Wprowadzając w 2005 r. system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (EU ETS), który obejmuje m.in. instalacje energochłonne, Unia Europejska wyznaczyła kierunek działań, który ma za cel zmniejszenie ogólnego poziomu emisji gazów cieplarnianych. Coraz większe koszty wprowadzonych przez Unię Europejską działań dekarbonizacyjnych w odniesieniu do przemysłu unijnego skutkowały jednak w ostatnich latach coraz częstszym przenoszeniem przemysłu energochłonnego poza obszar Unii lub importowaniem towarów z krajów, gdzie nie ma skutecznej polityki klimatycznej i zakrojonych na szeroką skalę działań dekarbonizacyjnych (proceder ten nazywany jest „ucieczką emisji”).

Dotychczasowe mechanizmy, które mają zmniejszać ryzyko ucieczki emisji obejmują m.in. przejściowy przydział bezpłatnych uprawnień w ramach EU ETS, które mają kompensować koszty pośrednie emisji. Jednak w opinii Unii Europejskiej taki przydział bezpłatnych uprawnień negatywnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12800

Wydanie: 12800

Spis treści
Zamów abonament