Przekształcenia: problem z przeniesieniem nieruchomości z jednoosobowej działalności na spółkę kapitałową
Często zdarza się, iż sądy odmawiają wpisania do księgi wieczystej jako właściciela nieruchomości spółki powstałej na skutek przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Powodem może być niewłaściwie przygotowana dokumentacja przekształceniowa.
Nieruchomości są kluczowym aktywem dla wielu biznesów prowadzonych przez osoby fizyczne. Nierzadko wraz z rozwojem firmy pojawia się chęć przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę kapitałową z wykorzystaniem przepisów art. 5841 i nast. kodeksu spółek handlowych (dalej „ksh”). Kodeksowe przekształcenie jawi się dla przedsiębiorców jako interesujące i proste rozwiązanie umożliwiające sprawne przeniesienie biznesu do spółki, gdyż – zgodnie z art. 5842 ksh – spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Jest to zatem rozwiązanie, dzięki któremu na przedsiębiorcy ciąży istotnie mniej obowiązków związanych z przeniesieniem firmy, niż w przypadku np. aportu do spółki. Wówczas konieczne jest podejmowanie szeregu działań takich jak chociażby: pozyskanie zgód od kontrahentów na cesje umów, zawarcie cesji lub nowych umów, przepisanie pozwoleń, zezwoleń lub innych decyzji administracyjnych, przeniesienie referencji itp.
Nieprecyzyjne przepisy
Okazuje się jednak, że dość często zdarza się, iż sądy wieczystoksięgowe odmawiają wpisania spółki powstałej na skutek przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG), jako właściciela nieruchomości. Częstym powodem takiej decyzji sądu jest brak wykazania, iż na skutek samego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta