Premia pieniężna z tytułu zrealizowania określonego poziomu obrotów
Kwoty premii wpływają na podstawę opodatkowania dokonanych przez podatników dostaw towarów w wybranych okresach rozliczeniowych. W wielu przypadkach generuje to konieczności skorygowania jednorazowo dużej liczby faktur. Istotnym z punktu widzenia podatników narzędziem, które upraszcza dokonywanie takiego rozliczenia jest tzw. zbiorcza faktura VAT korygująca.
Strategie sprzedażowe przedsiębiorców nastawione są na pozyskanie i utrzymanie klientów. Jednym ze sposobów na intensyfikację sprzedaży towarów jest udzielanie premii pieniężnych z tytułu osiągnięcia określonego pułapu zakupów.
Uznanie premii za rabaty
W większości przypadków rabat można przyporządkować do konkretnych dostaw. Wynika to z faktu, iż obrót uprawniający do uzyskania gratyfikacji pieniężnych ustalany jest na podstawie wielkości faktycznie zrealizowanych zakupów, dokonanych w konkretnie określonym przedziale czasowym. W efekcie wypłacona premia jako związana z wyróżnionymi dostawami towarów powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT zmniejszający podstawę opodatkowania.
W przypadku, gdy po wystawieniu faktury doszło do zmiany podstawy opodatkowaniu lub kwoty podatku wykazanego w fakturze na podstawie art. 106j ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta