Branża znów u progu ustawy
Obecny rząd wycofał złożony przez poprzednią Radę Ministrów do Sejmu projekt tzw. ustawy franczyzowej. Obecnie nie wiadomo jeszcze, czy i w jakiej formie pomysł ostatecznie powróci.
Świat dziesiątek tysięcy polskich sklepów działających we franczyzie o mało co nie zmienił się diametralnie, gdy w ostatnich dniach swojej pracy powstały tuż po wyborach poprzedni rząd przeforsował jednak na Radzie Ministrów wysłanie projektu ustawy o franczyzie do Sejmu.
Dodajmy dla porządku, że „ustawa o franczyzie” to pewien popularny skrót myślowy – w rzeczywistości chodziło o zmianę Kodeksu cywilnego tak, by dodać fragment regulujący umowę franczyzy. Decyzją obecnego rządu projekt został wycofany z prac parlamentarnych. Jednocześnie minister sprawiedliwości potwierdził słuszność kontynuacji prac nad tym projektem z uwagi na korzyści, jakie niesie, oraz ważkość problemów, którym wychodzi naprzeciw. Wobec wycofania projektu z Sejmu Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) ma prowadzić prace nad projektem ustawy w ramach rządowego procesu legislacyjnego.
Projekt zniknął, nie zniknęła za to sytuacja, którą miał regulować, a także spór o to, czy w ogóle jest co regulować. Dyskusja ta dotyczy sektora, w którym w Polsce na początku 2023 r. działało ok. 1350 różnych sieci franczyzowych, z branż od handlowej, przez szkoły językowe po pralnie chemiczne czy kluby fitness. A że trend jest rosnący, to dziś, jak mówią analitycy handlu, uczestników tego rynku może być tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta