Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Duże miasta stają się coraz bardziej wielokulturowe

26 lutego 2024 | Życie Regionów | Aleksandra Fandrejewska
W Warszawie mieszka obecnie ponad 100 tys. Ukraińców. Numerem PESEL mogą posługiwać się już od połowy marca 2022 r.
autor zdjęcia: east news
źródło: Rzeczpospolita
W Warszawie mieszka obecnie ponad 100 tys. Ukraińców. Numerem PESEL mogą posługiwać się już od połowy marca 2022 r.

Większość z 2 milionów Ukraińców przebywa w dużych miastach lub w miejscowościach z nimi graniczących. Dwa ostatnie lata przyniosły samorządom lokalnym dziesiątki nowych wyzwań i niespodziewanych projektów.

Są takie dzielnice, na przykład Krakowa, w których są co dziesiątym, co dwunastym mieszkańcem. Dwa lata od rozpoczęcia pełnowymiarowej wojny w Ukrainie i przyjęcia w Polsce milionów uchodźców dla wielu samorządów i społeczności lokalnych przyniosły poważne zmiany.

– Poznań na przestrzeni lat był miastem wielokulturowym. W tym trudnym czasie na pewno udoskonaliliśmy kompetencje współdziałania miasta z organizacjami pozarządowymi i biznesem. Wspólne działania międzysektorowe nigdy nie były tak pozytywne i efektywne – uważa Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznań.

– Po pierwszych miesiącach intensywnej pracy skupionej na zapewnieniu potrzeb fundamentalnych: schronienie, wyżywienie, pomoc medyczna – w ogromnej mierze ze wsparciem mieszkańców Wrocławia – zaczęliśmy systematyzować mechanizmy pomocowe – wspomina Radosław Michalski, koordynujący miejski sztab pomocy Ukrainie we Wrocławiu.

Prawie 2 miliony nowych mieszkańców

Władze poszczególnych miast różnie szacują liczbę mieszkańców Ukraińców. W Warszawie jest to ponad 100 tys. osób, w Poznaniu ok. 90 tys., we Wrocławiu ok. 80 tys., w innych dużych miastach od 31 tys. w Krakowie do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12808

Wydanie: 12808

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament