Groźne wypalenie kierowników
Ponad dwie trzecie menedżerów zmaga się z wypaleniem zawodowym. Najwięcej frustracji i zniechęcenia jest wśród kierowników działów i zespołów.
– Mówi się, że ryba psuje się od głowy. W mikroskali ten mechanizm działa w małym zespole; jeśli lider ma złe samopoczucie, trudno oczekiwać zadowolenia i wysokiej produktywności od szeregowego pracownika – przypomina Arkadiusz Rochala, dyrektor generalny i wiceprezes Pluxee Polska (d. Sodexo), komentując wyniki jej badania potrzeb menedżerów.
Jak dowodzi badanie, które w styczniu b.r. objęło 300 przedstawicieli kadry menedżerskiej w Polsce, aż 67 proc. z nich czuje się wypalonych.
Przepracowany jak szef
Ten wynik podwyższa średni szczebel zarządzania, czyli kierownicy i koordynatorzy, a szczególnie ci kierujący zespołami do pięciu pracowników. Wśród nich aż 75 proc. mówi o wypaleniu zawodowym.
– To silny sygnał do działania dla osób decyzyjnych – podkreśla Arkadiusz Rochala, zwracając uwagę, że frustracja kierownika lidera rezonuje na członków zespołu i odbija się na wynikach biznesowych firmy. Co jest powodem tak silnej frustracji kierowników?
Wyniki badania pokazują kilka istotnych przyczyn, w tym poczucie braku potrzebnego wsparcia ze strony pracodawcy. Jak wyjaśnia szef Pluxee Polska, przy silnej presji na efektywność, na to, by „dowozić KPI-e” (czyli realizować wyznaczone przez szefów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta