Moralność zamiast Legalizmu
To, że działania, które instynktownie oceniamy jako złe, pozostają bez konsekwencji, bez moralnej oceny i chociażby ostracyzmu, może powodować frustrację. Jest ona odczuwalna w całym zachodnim świecie.
Technokratyzacji i wzmacnianiu się legalizmu towarzyszy zanik debat o moralnym wymiarze zachowań poszczególnych osób publicznych. Kluczowe pytanie dotyczące np. wykorzystania aktywów państwowych do przedłużenia władzy określonej partii nie jest w pierwszym rzędzie pytaniem prawnym – choć to również ważne. Jest to pytanie o kwestie moralne. Brak dyskusji na temat indywidualnej moralnej odpowiedzialności – nie tylko partyjnych liderów, lecz także menedżerów różnych szczebli w spółkach Skarbu Państwa itp. – w długim okresie jest jednym ze źródeł rosnącej atrakcyjności autorytarnych postaw w społeczeństwach Zachodu.
W ocenie moralnej działań i aktów politycznych chodzi o ich zgodność z obowiązkiem powierniczym, który wiąże...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta