Duch nad wodami
LISTY Z PLACOWKI
Duch nad wodami
MACIEJ RYBIńSKI
Niemcy obchodzą 200 rocznicę urodzin Heinricha Heinego, najniewygodniejszego z narodowych poetów, antywieszcza, który zamiast wysławiać wielkość Niemiec, widział ich wady i przepowiadał klęski. Heinowską rocznicę obchodzi się z pewnym trudem, bo przecież Heine pisał o ruchu germańskiego odrodzenia narodowego, rozpętanym przez filozofa Johanna Fichtego i wprowadzonym w czyn przez ojca niemieckiej gimnastyki i sportu, Friedricha Jahna, który ma szkoły i ulice swego imienia w każdym, niemieckim mieście: "ścieśnia serce człowieka, aż staje się niby skórzane, aż znienawidzi wszystko, co cudzoziemskie, a ż wyrzekając się poczucia przynależności do całego świata i nawet do Europy pragnie być już tylko ciasnym i ograniczonym Niemcem".
Tego się w Niemczech nie cytuje nawet z okazji jubileuszu. A przecież uwagi Heinego nie straciły na aktualności, i to nie tylko w Niemczech. Heine, Żyd który przeszedł na protestantyzm, pisał także: "Chrystianizm - i to jest jego największą zasługą -- uśmierzył trochę germańską radość wojenną, ale nie mógł jej zupełnie zniszczyć, i kiedy pewnego dnia krzyż się złamie, rozpęta się znowu dzikość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta