Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Saskie filiżanki z perskiego jarmarku

20 grudnia 1997 | Moje Pieniądze | WN

Krucha porcelana trwałą lokatą

Saskie filiżanki z perskiego jarmarku

Ojczyzną porcelany są kraje Dalekiego Wschodu: Chiny i Japonia. To stamtąd naczynia porcelanowe przywożono do Europy. W XVI wieku istniały już fabryki porcelany we Włoszech. Od 1710 r. istniała fabryka porcelany w Miśni w Saksonii. We Francji kruche naczynia produkowała sławna wytwórnia w Sevres pod Paryżem, a z jej doświadczeń korzystały polskie manufaktury.

W Polsce naczyń porcelanowych użyto w 1596 r. na przyjęciu u kanclerza wielkiego koronnego Jana Zamojskiego w Zamościu. Posiadał je też król Jan III Sobieski, ale dopiero za panowania Augusta II i Augusta III Sasów porcelana zaczęła zastępować naczynia srebrne i cynowe.

Pierwszą manufakturę porcelany założył król Stanisław August Poniatowski w Belwederze pod Warszawą. W 1784 r. książę Józef Czartoryski otworzył dużą fabrykę porcelany w Korcu na Wołyniu, a w 1795 r. zrobili to Zamojscy w Tomaszowie Lubelskim. W 1803 r. Michał Mezer, przedsiębiorca pochodzenia francuskiego, założył własny zakład w Baranówce nad Słuczą na Wołyniu. W dalszych latach XIX wieku powstały liczne małe i większe wytwórnie, m. in. w Ćmielowie nad rzeką Kamienną, gdzie porcelana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1261

Spis treści
Zamów abonament