I szum, i sława
TEATR
Sztuka Grynberga w Łodzi
I szum, i sława
Treścią "Kabaretu po tamtej stronie" Henryka Grynberga są dzieje kawiarni "Sztuka" i jej estrady w warszawskim getcie lat wojny. Skomplikowane, tragiczne najczęściej losy postaci dramatu oparte zostały na autentycznych wspomnieniach żydowskich artystów i bywalców "Sztuki". Na nowo ożywają postacie ówczesnych twórców i artystów. Poetów-konferansjerów: Szlengla, Lipskiego, Fokszańskiego, muzyków: Boruńskiego, Szpilmana, Goldfedera i gwiazd piosenki, jak słynna Wiera Gran.
Obok nich pojawiają się rozmaici hochsztaplerzy, żandarmi i ludzie z zewnątrz: szmalcownicy, granatowi policjanci, SS-mani, z drugiej strony -- szmuglerzy żywności, żebrzący, nawiedzeni mędrcy i ci, którzy w warunkach stałego zagrożenia życia starają się zachować godność: część inteligencji, bojowcy, lekarz. Brutalne życie zza okien kawiarni wdziera się do aktualnych kupletów, naznaczając ich dowcip gryzącą ironią i sarkazmem: "Huberman zagra.../ Wells coś dopowie.../ Mann w czterech tomach/ wyda swą powieść.../ Będą płakali wzruszeni bardzo, / jak ich poruszył nasz los do dna.../ Będą obchodzić/ i będą święcić.../ I zrobią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta