Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

20 grudnia 1997 | Plus Minus | ZS

DO REDAKCJI

Informacje

Rozkaz Berii

Mam kilka uwag odnośnie ww. artykułu p. Ryszarda Głukowskiego ( "Rozkaz Berii nr 001064", "Plus Minus" nr 38/ 1997) . W tym czasie, gdy 17 września 1939 wojsko sowieckie wkroczyło do Tarnopola, ja byłem adiutantem Straży Obywatelskiej w Tarnopolu. (Komendant: prof. gimn. Stefan Juzwa, aresztowany, wywieziony na Sybir, zwolniony złagru w 1941, zmarł na emigracji w Londynie. ) Byłem więc w dobrym miejscu, by obserwować wkroczenie kolumny czołgów ogodz. 15. 00. 17 września 1939 i następnie zachowanie się "krasnoarmiejców", szczególnie w dniach opisanych przez wspomniany raport. Sytuacja w mieście w południe 17 września. Niedziela. Na ulicach tłumy miejscowej ludności i uciekinierów z Zachodu. Przez miasto przepływają kolumny taborów i luźne, nie zorganizowane grupy żołnierza, przeważnie bez broni. Zmegafonu umieszczonego na balkonie Magistratu nadano komunikat owkroczeniu wojska sowieckiego (. .. )

Zdarzył się "komiczny" wypadek: na Rynku, przy obrocie spadły gąsienice jednego z czołgów. Gromadzących się z ciekawości, mieszkających na Rynku Żydów, starał się utrzymać w ryzach polski policjant uzbrojony w karabin. Po naprawie trzy czołgi zawróciły i tą samą drogą opuściły miasto, by o godz. 15. 00 zjawić się jako część potężnej kolumny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1261

Spis treści
Zamów abonament