Nie wolno ograniczać dochodów tylko do jednego roku
SňDOWA WYKŁADNIA
Z nieujawnionychźródeł
Nie wolno ograniczać dochodów tylko do jednego roku
Przy ustalaniu, czy podatnik uzyskał dochody z nie ujawnionych źródeł i czy w związku ztym urząd skarbowy powinien mu wymierzyć od nich stosowny podatek, należy uwzględniać nie tylko dochody z roku, w którym wystąpiła dysproporcja między legalnymi, zadeklarowanymi dochodami a wydatkami, ale i dochody z lat poprzednich. Takie wnioski płyną z uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 września 1997 r. (SA/ Sz 1864/ 96) .
W myśl art. 30 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updf) stawka tego podatku jest najwyższa z możliwych i wnosi aż 75 proc. dochodu. W art. 20 ust. 3 updf określono sposób ustalania w ysokości nie ujawnionych przychodów. Według tego przepisu ustala się ją, przyjmując za podstawę sumę poniesionych w danym roku podatkowym wydatków i wartość zgromadzonych zasobów finansowych nie znajdujących pokrycia w już opodatkowanych bądź wolnych od podatku źródłach przychodów i posiadanych przedtem zasobach majątkowych.
Przepisy te nie są często stosowane, ale istnieją i należy się liczyć z możliwością ich uruchomienia.
Powodem wszczęcia przez urząd skarbowy postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta