Za dużo żeremii
Bobry wyrządziły szkody na 700 tys. zł, wypłacono 130 tys. zł
Za dużo żeremii
KRYSTYNA FOROWICZ
Bobry po latach reintrodukcjizostają wpisane na listę zwierząt łownych. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Ochrony Środowiska - dowiedzieliśmy się od Janusza Radziejowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska, głównegokonserwatora przyrody.
Decyzja o ich redukcji została podjęta po opracowaniu - na zlecenie resortu ochrony środowiska - rachunku ekonomicznego, przedstawiającego zyski i straty sowodowane działalnością bobrów
Także Państwowa Rada Ochrony Przyrody uważa , że populacja bobra rozwinęła się liczebnie i przestrzennie na tyle, że gatunek ten obecnie przestał być zagrożony wyginięciem. W tej sytuacji naukowcy widzą możliwość wpisania bobra na listę zwierząt łownych.
Najwięcej w Suwalskiem
Ponad 16 tys. bobrów żyje w Polsce, najwięcej w województwach suwalskim, białostoskiem i lomżynskim. Rolnicy narzekają, iż bobry podtapiają im ląki. Niszczą tereny, bo kopią obszerne i głębokie nory. Właściciele lasów prywatnych skarżą, że zwierzęta ścinają im drzewa. W tym roku do urządów wojewodzkich napłynęło ponad 800 podań o odszkodowania. Wartość szkód zgloszonych wynosi ponad 400 tys....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta