Planowana nieobecność to nie siła wyższa
Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej uzasadniają tylko okoliczności nagłe i nieprzewidziane, które wymagają natychmiastowej obecności pracownika.
∑ Pracownik 20 marca 2024 r. złożył wniosek o udzielenie zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w wymiarze dwóch dni – 28 i 29 marca. Czy mamy obowiązek udzielenia takiego zwolnienia z ponad tygodniowym wyprzedzeniem? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 1481 § 1 i § 2 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy – w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin – z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli natychmiastowa obecność pracownika jest niezbędna. Za czas tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do połowy wynagrodzenia.
Zasady udzielania
Zwolnienie udzielane w wymiarze godzinowym pracownikowi zatrudnionemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta