Cel motywowany politycznie
Bezstronność członka komisji śledczej w toku jej prac to wymóg prawa.
Czy wolny mandat posła oznacza, że poseł, wykonując każdy ze swoich obowiązków, może zachowywać się wedle tych samych reguł? Czy są takie aktywności, w których, przynajmniej z założenia, nie powinno się „uprawiać polityki”, a rolę posła i sposób jego postępowania regulują odrębne przepisy?
Odpowiedź nie jest oczywista, gdyż praktyka parlamentaryzmu pokazuje, że zacierają się granice pomiędzy prowadzeniem polemik czy toczeniem sporów politycznych a wykonywaniem przez posłów określonych obowiązków narzucanych przez prawo. Brakuje też skutecznych mechanizmów kontroli takich zachowań, gdyż przeznaczone do tego instrumenty wewnątrzparlamentarne są w rękach samych parlamentarzystów.
Istota wolnego mandatu
Czy oznacza to jednak, że nie warto zastanawiać się nad tym i chociażby próbować odtworzyć rekomendacji wynikających z całego systemu prawa, które mogą odnosić się do wykonywania przez parlamentarzystów swoich praw i obowiązków.
Mandat posła jest mandatem wolnym. Wynika to z art. 104 Konstytucji RP, zgodnie z którym posłowie są przedstawicielami narodu. Nie wiążą ich instrukcje wyborców.
Trybunał Konstytucyjny w postanowieniu z 24 listopada 2010 r., wydanym sprawie Pp 1/08 stwierdził m.in., że zasada mandatu wolnego nie dopuszcza ustanawiania przeszkód prawnych do wystąpienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta