Nie trzeba wznawiać krajowego postępowania po wyroku TSUE
Państwa członkowskie UE nie mają obowiązku zapewnienia nadzwyczajnych środków prawnych służących wznowieniu zakończonego postępowania w następstwie wydania przez TSUE wyroku. Także wtedy, gdy pozwoliłoby to naprawić sytuację niezgodną z prawem Unii.
Orzekł tak we wtorek sam Trybunał w Luksemburgu. Wyrok ten powinien zakończyć wieloletnie dyskusje w Polsce na temat tego, czy orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej może być podstawą wznowienia postępowania w Polsce, jak po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego.
Prawo polskie nie rozstrzyga tej kwestii. Artykuł 4011 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że można żądać wznowienia postępowania obok typowych sytuacji, gdy np. strona pozbawiona była możliwości działania, także kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności aktu, na podstawie którego wydano orzeczenie. Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta