Obrzędy i zwyczaje
Okruszków jadła z wieczerzy zamiatać się nie godzi, pozostawia się je na kolędę bydłu
Obrzędy i zwyczaje
Od świętej Łucji do Bożego Narodzenia jest dni trzynaście, więc trzeba kupić trzynaście świeczek łojowych; z tych świeczek co dzień jedną zapalić i w krótkim czasie zgasić, nie biorąc się przy nich do żadnej domowej roboty. Dopiero mając poupalanych świeczek tych połówki lub kawałki (a przynajmniej choć główki) , zapala się je wszystkie razem w dzień Wigilii. Wówczas pewnym być można, że dla domu, w którym to zrobiono, czarownica szkodliwa nie będzie.
Za późno też, by sprawdzić pogodę na 1998 rok, posługując się miseczkami z solą, wyłożonymi na świętą Łucję. Trzeba było je poustawiać po kolei: styczeń, luty, marzec, kwiecień (...) aż do grudnia. 24 grudnia powinno się zaś sprawdzić, gdzie sól zwilgotniała. Wtedy to, w te miesiące padać mają deszcze (życiodajne lub niepożądane) . Jeśli sól nie zmieniła się -- to susza.
Niedowiarkom, dla których stare zwyczaje są tylko zabobonami Anna Zadrożycka w "Powtarzać czas początku" przypomina studia Ludwika Stommy opisane w "Słońce rodzi się 13 grudnia". Skonstatował on, że dzień świętej Łucji -- trzynasty -- jest prawie dokładną datą, gdy słońce przekracza zwrotnik Koziorożca i zwraca się ku północnej półkuli.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta