Domy Adama
ROK MICKIEWICZOWSKI
24 grudnia 1798 urodził się autor "Pana Tadeusza"
Domy Adama
Mickiewicz nie pozostawił oczywiście domu - jak Goethe w Weimarze - który stałby się potem domem-muzeum w dzisiejszym rozumieniu, a takich domów-muzeów pisarzy doby romantycznej (i wcześniejszej) znajduje się we Francji, Szwajcarii kilkanaście, np. na zamku Coppet koło Genewy, gdzie Madame de Stael zmarła w roku 1817, nie zmieniło się nic prawie. W wypadku pisarzy polskich, zesłańców, emigrantów, przenoszących się z miejsca na miejsce wszystko trzeba tworzyć od nowa.
Pierwsze mickiewiczowskie muzeum stworzył niezwykle zasłużony najstarszy syn Poety i jego biograf, Władysław Mickiewicz, gdy objął dyrekcję Biblioteki Polskiej w Paryżu. W roku 1901 zaproponował Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, która tą biblioteką podówczas władała, połączenie swoich zbiorów domowych ze zbiorami biblioteki, aby stworzyć muzeum Adama Mickiewicza, co stało się w roku 1903. Prócz archiwum Mickiewicza i zebranych przez siebie materiałów przekazał pamiątki rodzinne, portrety, rzeźby, meble, jak np. biureczko, przy którym Poeta pracował nad "Panem Tadeuszem", drobne - a liczne - muzealia bezpośrednio z nim związane. Muzeum to po dramatycznych przejściach podczas drugiej wojny światowej istnieje do dzisiaj...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta