Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komplementy od kotów i królików

24 grudnia 1997 | Kraj | BW KO

WIGILIA

Politycy wierzą, że zwierzęta przemówią

Komplementy od kotów i królików

Wierzenie, że zwierzęta w noc wigilijną mówią ludzkim głosem znane jest prawdopodobnie oprócz Polski jeszcze na Ukrainie i Białorusi -- mówi doktor Barbara Ogrodowska z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Źródła nie precyzują, skąd ono się wzięło, można je interpretować jako przywiązanie do wiary, że noc, kiedy narodził się Jezus Chrystus, była nocą cudowną.

-- Wróżnych krajach można usłyszeć o rozkwitających kwiatach, przychodzących duszach zmarłych. My chcemy, aby zwierzęta mówiły -- mówi Barbara Ogrodowska. Np. we Francji w Boże Narodzenie zwierzęta przyklękają.

Zwierzęta były obecne przy narodzeniu Syna Bożego. We wczesnej ikonografii z IV wieku po Chrystusie występował wół iosioł zanim pojawił się święty Józef i Matka Boska. Wół symbolizował prawowiernych Żydów, osioł zaś innowierców.

Znawca iwłaściciel kotów Antoni Macierewicz (Ruch Odbudowy Polski) mówi, że jego zwierzęta mówią przez cały rok, zaś w Wigilię gotowe powiedzieć są więcej. -- Ja słyszę tylko miłe rzeczy, jeszcze nie było tak, żeby kot mnie ofuknął -- twierdzi Macierewicz.

Antoni Macierewicz jest zdania, że koty, mimo swojego intelektualizmu, są bardzo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1264

Spis treści

Styl życia

Sport

Media, Internet

Zamów abonament