Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grzesznice ze świętych obrazów

24 grudnia 1997 | Kultura | MM

ARCYDZIEŁA

Madonny wielkich mistrzów

Grzesznice ze świętych obrazów

Zamykający rok 1919, grudniowy numer periodyku dadaistów "391", wywołał skandal. Choć pismo z założenia miało wzburzać opinię publiczną i prowokować żywiołowe reakcje, profanacja, jakiej się wówczas dopuszczono, poruszyła nawet artystycznych wywrotowców, skłonnych dezawuować tradycyjne wartości. Tym, co najbardziej zbulwersowało opinię publiczną, była całostronicowa wkładka z ogromnym kleksem, zatytułowana "Najświętsza Panna". Dzieło sygnował Francis Picabia.

Na równie obrazoburczy czyn nikt się wcześniej nie poważył, choć w tym przypadku szokowało tylko skojarzenie nazwy z formą. Tymczasem w minionych stuleciach historia notowała znacznie bardziej szokujące zdarzenia, łączące się z powstawaniem wizerunków Madonny.

Przeciwko praktyce

Humaniści doby odrodzenia często rozprawiali o pozujących artystom do scen religijnych śmiertelniczkach, oceniając wygląd modelek pod kątem narzucanej im przez malarzy roli.

"Dużo lepiej byłoby, gdyby w postaciach Michała Anioła więcej było przyzwoitości, którą zawsze kierował się we wszystkim zacny Rafael, dając swym postaciom wyraz słodki i łagodny, który zachwyca i porywa, nie mniej w obliczach świętych, a szczególnie Matki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1264

Spis treści

Styl życia

Sport

Media, Internet

Zamów abonament