Globalne społeczeństwo otwarte
Kapitalizm nie zapewni ochrony takich wartości jak wolność, pokój i sprawiedliwość społeczna -- twierdzi wielki finansista
Globalne społeczeństwo otwarte
GEORGE SOROS
Zacznijmy od oczywistego: żyjemy w globalnej gospodarce. Globalna gospodarka obejmuje nie tylko wolny przepływ towarów i usług, ale także, co ważniejsze, wolny przepływ idei i kapitału (czyli wszystkiego, począwszy od inwestycji bezpośrednich, po transakcje finansowe) . Chociaż obydwie z tych rzeczy zyskały na ważności od zakończenia II wojny światowej, to globalizacja rynków finansowych przyspieszyła w ostatnich latach tak bardzo, że zmianykursów wymiany walut, stóp procentowych i cen akcji w różnych krajach są ze sobą wzajemnie powiązane.
Charakter rynków finansowych zmienił się nie do poznania w ciągu 40 lat, podczas których miałem z nimi do czynienia. Tak więc, mówiąc o globalnej gospodarce, mamy na myśli globalny system kapitalistyczny.
Globalna integracja przyniosła ogromne korzyści: międzynarodowy podział pracy; gwałtowne rozprzestrzenianie się z jednego kraju do drugiego innowacji; a także korzyści nieekonomiczne, takie jak wolność wyboru, związana z międzynarodowym przepływem dóbr, kapitału i ludzi, oraz wolność myśli, związana z przepływem idei.
Leseferyzm nie wystarczy
Ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta