Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Afrykański wirus mnie nie opuszcza

24 grudnia 1997 | Kraj | EK

ROZMOWA

Ksiądz Andrzej Halemba, dyrektor Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, misjonarz, który dziesięć lat spędził w Zambii

Afrykański wirus mnie nie opuszcza

Misjonarzom z "afrykańskim piętnem" podobno trudno jest wrócić do pracy duszpasterskiej w kraju. Ksiądz spędził w Zambii dziesięć lat.

ANDRZEJ HALEMBA: Jakie są wspomnienia, co zostaje w sercu, zależy od tego, jak Afryka przyjmie człowieka i jak on przyjmie Afrykę. Kto raz zasmakuje w pracy dla ludzi autentycznie potrzebujących pomocy, powrót ma rzeczywiście utrudniony. Pierwsze zetknięcie z kulturą afrykańską jest osobistym dramatem: kruszą się fundamenty kultury europejskiej, jesteśmy zagubieni z powodu nieznajomości języka, a przede wszystkim odmiennego świata wartości. Czujemy się zawieszeni -- zostawiliśmy własną kulturę i musimy poznać piękno, głębię i labirynt innej kultury. Po dziesięciu latach, jak jest w moim przypadku, kiedy można powiedzieć, że już się zna, przynajmniej po części, nową kulturę, trzeba wracać. Powrót też jest dramatyczny, dlatego że wydaje się nam, iż nasz świat jest taki, jaki zostawiliśmy go dziesięć, piętnaście, dwadzieścia lat temu. A tymczasem wszystko się zmieniło: nasza rodzina, diecezja, warunki, w jakich pracowaliśmy. Trzeba je na nowo poznawać i przeżywać kolejny szok.

A dlaczego się w ogóle wyjeżdża?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1264

Spis treści

Styl życia

Sport

Media, Internet

Zamów abonament