Zwolnienia grupowe to ostateczność
Zamiast redukcji etatów warto rozważyć scenariusze, które nie prowadzą do utraty doświadczonych pracowników. Gdy zwolnienia okażą się konieczne, proces należy przeprowadzić w sposób zgodny z prawem, odpowiedzialny i etyczny.
W mediach rośnie liczba informacji o zwolnieniach przeprowadzanych w przedsiębiorstwach. Dla firm redukcja etatów to ostateczny krok, który – jeśli okaże się niezbędny – musi zostać przeprowadzony zgodnie z przepisami prawa pracy i uwzględnieniem perspektywy indywidualnej każdego zwalnianego pracownika. Pomaga w tym przygotowanie dokładnego harmonogramu działań i kultura offboardingu, której nie wszyscy pracodawcy poświęcają wystarczająco dużo uwagi, skupiając się zwykle na pozyskaniu talentów i ich właściwym przyjęciu w firmie. W obszarze zarządzania zasobami ludzkimi warto jednak być przygotowanym nie tylko na najlepsze, ale również najgorsze scenariusze.
Rosnące koszty zatrudniania pracowników, wzrost cen energii elektrycznej, wysoka inflacja i spowolnienie gospodarcze to jedynie kilka powodów coraz większych problemów finansowych wielu firm w naszym kraju. Na obecną sytuację rynkową nakładają się również procesy reorganizacyjne przedsiębiorstw, związane m.in. z wprowadzaną automatyzacją pracy i transformacją biznesową. W związku z tym niektóre organizacje rozważają zmniejszenie zatrudnienia lub w skrajnych przypadkach – zwolnienia grupowe, upatrując w tym szansę poprawy kondycji finansowej.
Sytuacja na rynku pracy
Obecnie można zauważyć dwa trendy będące przyczyną nierównowagi rynkowej. Po pierwsze, część firm...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta