Inwestycje w bloki ze sporym poślizgiem
Budowa bloku energetycznego w Grupie Azoty nadal z mglistą datą zakończenia inwestycji. I to nie jedyna taka sytuacja w Polsce. M.in. przez pandemię i wojnę.
Opóźnienia mają skutki finansowe, także poza utraconym dochodem z tych inwestycji. Na przykład Polska Grupa Energetyczna (PGE), inwestor elektrowni gazowej w Dolnej Odrze, już płaci kary za niedotrzymanie oddania do użytku elektrowni ważnej dla stabilizowania dostaw energii.
Siła wyższa
Krajowe inwestycje w energetyce łapią obecnie dobre kilka miesięcy opóźnienia. Budowę przemysłowej elektrociepłowni w Puławach o mocy elektrycznej 100 MW i termicznej 300 MW planowano jeszcze w 2014 r. Wówczas jednak miał to być blok gazowy. Po zmianie władzy w 2015 r. zdecydowano, że będzie to jednak blok na węgiel. Obiekt miał pracować na potrzeby kompleksu Grupy Azoty, a nadwyżki energii miały trafiać do sieci.
Pierwotnie planowany termin oddania nowej jednostki do użytku mijał w październiku 2022 r. – po trzech latach od zawarcia umowy z generalnym wykonawcą, czyli konsorcjum Polimeksu Mostostalu i SBB Energy. Z uwagi na siłę wyższą (pandemia i wojna w Ukrainie) nie udało się dotrzymać terminu. – Według zaktualizowanego 26 stycznia 2024 roku harmonogramu przesłanego przez generalnego wykonawcę (Polimex Mostostal) zakończenie inwestycji jest przewidywane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta