Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za naruszenie ochrony sygnalisty możliwe także więzienie

13 czerwca 2024 | Kadry i Płace | Anna Hlebicka-Józefowicz Gniewomir Wycichowski-Kuchta

Do wdrażania systemów whistleblowingowych ma motywować przedsiębiorców wizja odpowiedzialności karnej. Naruszenia nowych przepisów będą w większości przestępstwami, zagrożonymi nawet karą pozbawienia wolności do 2 lat.

Ustawa o ochronie sygnalistów, czyli opóźniona implementacja Dyrektywy 2019/1937, po pracach w Senacie wróci do Sejmu. W związku ze zbliżającym się zakończeniem prac legislacyjnych i rozpoczęciem biegu 3-miesięcznego vacatio legis przedsiębiorcy staną przed koniecznością wdrożenia odpowiednich rozwiązań organizacyjnych. Działania wdrożeniowe, w tym ustanowienie kanałów zgłoszeń wewnętrznych i wprowadzenie odpowiednich mechanizmów ochrony sygnalistów, powinny zakończyć się w okolicach października 2024 r. Za niedopełnienie nowych obowiązków grożą bowiem surowe kary. Jakie sankcje przewiduje nowa ustawa?

Sankcje w dyrektywie

Dyrektywa 2019/1937 nie określa sankcji za naruszenie przepisów o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Nakłada obowiązek ich określenia w prawie krajowym, a wybór najbardziej adekwatnych środków pozostawia państwom członkowskim.

Na rolę kar w zapewnianiu skuteczności nowej regulacji wielokrotnie wskazuje jednak Preambuła Dyrektywy. W motywie 88 czytamy, że jeżeli nie przeszkodzi się działaniom odwetowym i pozostaną one bezkarne, zniechęci to potencjalnych sygnalistów do zgłaszania naruszeń. Co ważne, zdaniem prawodawcy unijnego, sam zakaz działań odwetowych nie wystarczy. Należy go wzmocnić, wprowadzając osobistą odpowiedzialność sprawców działań odwetowych i opatrując nowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12897

Wydanie: 12897

Spis treści

Reklama

Zamów abonament