Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pięć pułapek fundacji rodzinnej

21 czerwca 2024 | Biznes | MARCIN RUDZKI

Po roku stosowania ustawy o fundacji rodzinnej, zarówno treść jej przepisów, jak i praktyka organów podatkowych pozostawia wiele do życzenia. Mimo tego, popularność fundacji rodzinnej nie słabnie. Na co zwracać uwagę zakładając i prowadząc fundację rodzinną? Jak uniknąć problemów?

Choć o fundacji rodzinnej napisano już wiele, niedawna rocznica wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej stanowi właściwy moment do dodatkowej refleksji nad kształtem przyjętych rozwiązań. Fundatorzy nie zawsze zdają sobie sprawę z pułapek, czyhających na nich w procesie zawiązywania fundacji rodzinnych.

Pułapka nr 1 – droga w jedną stronę

Choć może wydawać się to truizmem, utworzenie fundacji rodzinnej powinno zostać poprzedzone dogłębną analizą zakładanych celów, możliwości jej wykorzystania oraz przewidywanej długości istnienia. Fundatorzy nie zawsze zdają sobie bowiem sprawę, że ulokowanie majątku lub jego części w fundacji rodzinnej nie pozwala na szybkie, a co najmniej bezkosztowe jego wycofanie z powrotem do majątku osobistego. Podobnie jak w przypadku spółek handlowych, transfer aktywów do majątku osobistego może nastąpić jedynie pod określonym tytułem prawnym. Najbardziej oczywistym sposobem jest formuła wypłaty świadczeń do beneficjentów. W przypadku, w którym beneficjentem jest jednak sam fundator, może być wątpliwe, czy wobec wynikającego z ustawy zakazu zwrotu fundatorowi mienia wniesionego na poczet funduszu założycielskiego, takiemu fundatorowi będącemu jednocześnie beneficjentem mogą zostać wypłacone świadczenia z kwot wniesionych na pokrycie funduszu założycielskiego.

Szansą na „odzyskanie” majątku z fundacji rodzinnej może być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12904

Wydanie: 12904

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament