Europejczycy potrzebują opieki
Europa się starzeje w szybkim tempie. UE dopiero próbuje na to odpowiedzieć, koordynując polityki senioralne państw członkowskich.
Prawie 31 milionów ludzi w UE potrzebuje stałej opieki. Liczba ta wzrośnie do 2050 roku do 38 milionów – szacuje Caritas. Tymczasem już teraz nie ma ani wystarczającej liczby opiekunów, ani miejsc dla sprawowania takiej opieki. UE dopiero wypracowuje strategię wobec seniorów, która musi obejmować kwestie opieki długoterminowej dla tych, którzy już tego potrzebują, ale też zagospodarowania na rynku pracy tych, którzy jeszcze mogą i chcą być aktywni zawodowo. Wreszcie musi uwzględniać w różnych unijnych politykach specyficzne potrzeby seniorów.
Szybkie starzenie się Europy
Już teraz w UE jest 90 milionów ludzi powyżej 65. roku życia. Prognozy mówią, że do 2070 roku będzie ich aż 140 milionów. Przy czym warto wspomnieć, że prognoza demograficzna mówi o zmniejszeniu się liczby populacji UE w tym czasie. Czyli nie tylko będzie coraz więcej starszych ludzi w liczbach bezwzględnych, ale też będą stanowić oni nieproporcjonalnie większą grupę. W 2070 roku już 30 proc. ludności to będą seniorzy w porównaniu z 20 proc. obecnie.
Prawa ludzi starszych są w UE zakotwiczone w Karcie praw podstawowych. – Unia uznaje i szanuje prawa osób starszych do godnego i niezależnego życia oraz do uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym – brzmi artykuł 25 unijnej Karty. W innym miejscu Karty są zapisy o zakazie wszelkiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta