Zrównoważona działalność jest już częścią biznesu
Oczekiwania banków, akcjonariuszy, ubezpieczycieli i klientów biznesowych w zakresie zrównoważonego rozwoju wobec firm, z którymi współpracują, wyraźnie wzrosły w ostatnim czasie. To już element twardego biznesu – mówi Stanisław Barański, dyrektor biura zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej Orlen.
Zrównoważony biznes – to hasło odmienia się dziś przez wszystkie przypadki…
Temat – zwłaszcza dla branży energetycznej – jest niezwykle ważny. Nie chodzi wyłącznie o presję rynków finansowych czy biznesową. W ostatnim czasie wprowadzane są w tym obszarze konkretne wymogi legislacyjne. Spółki działające na terenie UE muszą dostosowywać się do szeregu nowych wymogów prawnych dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nic dziwnego, że dużo się o tym mówi. Jest ogromna presja z jednej strony na tzw. zrównoważone inwestycje, a z drugiej strony na raportowanie ESG. Odczuwamy to szczególnie wyraźnie od trzech–czterech lat, ale w ostatnich kilkunastu miesiącach oczekiwania są zdecydowanie większe.
Kto wywiera tę presję?
Wychodzi ona od strony regulacji – między innymi Fit for 55, taksonomia czy CSRD – ale też ze strony rynków finansowych, klientów, zwłaszcza biznesowych, i agencji ratingowych. W efekcie widać wyraźnie, że zmienia się też podejście do zrównoważonego rozwoju wśród największych spółek europejskiej branży energetycznej. My w Orlenie wymogów w zakresie zrównoważonego rozwoju nie traktujemy jako zestawu zadań do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta