Jak amortyzować domek kempingowy, kajak i rower
Ośrodki wczasowe oraz wypożyczalnie sprzętu sportowo-rekreacyjnego sezonowo wykorzystują składniki majątku takie jak jachty, łodzie motorowe, rowery wodne, skutery śnieżne, sanki, narty itp. Wydatki na ich nabycie są rozliczane w kosztach uzyskania przychodów w szczególny sposób.
Środki trwałe używane sezonowo to składniki majątku, które w związku ze specyfiką działalności podatnika są wykorzystywane przez niego tylko w określonym okresie roku (np. w sezonie letnim lub zimowym). W szczególności mogą to być motorówki, jachty, rowery wodne, domki kempingowe, skutery śnieżne, sanki czy narty.
Jak wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 4 stycznia 2017 r. (0461-ITPB1.4511.896.2016.1.PSZ), „(…) Środki trwałe używane sezonowo to składniki majątku, które w związku ze specyfiką działalności podatnika są wykorzystywane przez podatnika tylko w określonym okresie roku. Poza sezonem te składniki majątku nie są wykorzystywane do prowadzonej działalności, jednak nie można uznać, że są zbędne lub nieprzydatne. (…)”.
Jakie są sposoby amortyzacji składników majątku używanych sezonowo
Od używanych sezonowo środków trwałych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w okresie ich wykorzystywania. W tym przypadku wysokość odpisu miesięcznego ustala się przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie albo przez 12 miesięcy w roku (art. 16h ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT i art. 22h ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).
Jak wskazał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 stycznia 2022 r. (0111-KDIB2-1.4010. 493.2021.1.PB), „(…)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta