Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aktywność w sieci pod lupą fiskusa

01 lipca 2024 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Przepisy o raportowaniu handlu w sieci już obowiązują. A do skarbówki trafią dane o transakcjach już zrealizowanych.

Stało się. Od 1 lipca obowiązują polskie przepisy wdrażające unijną dyrektywę DAC7, która ma na celu przeciwdziałanie wykorzystywania internetu do unikania opodatkowania. Nie jest to jednak żaden nowy podatek, a kolejny podatkowy obowiązek nałożony na operatorów internetowych, m.in. wielkie platformy typu Allegro, OLX czy Booking.

Niemniej na celownik skarbówki mogą przez to trafić zwykli użytkownicy zarabiający za pośrednictwem platform, bo to ich dane będą przekazywane w raportach składanych przez e-operatorów. A nie będzie to trudne, bo raportowaniem objęte są cztery obszary zarobkowania za pośrednictwem internetu. Zapewne najliczniejszą grupą będą sprzedawcy, ale na liście znają się także m.in. wynajmujący nieruchomości czy auta, fryzjerzy czy kosmetyczki.

Fakty i mity

Temat wdrożenia dyrektywy DAC7 do polskiego porządku prawnego od miesięcy wywołuje wiele emocji. Polska zaliczyła w tym spory poślizg, bo powinny zacząć obowiązywać już od 2023 r. Tak się nie stało, a przeciągające się prace tylko potęgowały niepewność i mnożyły wątpliwości. Pojawiło się też parę nieprawdziwych informacji.

– Przede wszystkim nie jest prawdą, że od 1 lipca br. w związku z wdrożeniem DAC7 w Polsce pojawi się jakiś nowy podatek. Tak absolutnie nie jest. Nowelizacja nakłada nowe obowiązki sprawozdawcze na platformy internetowe działające w UE, tj. zarówno posiadające w UE...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12912

Wydanie: 12912

Spis treści

Reklama

Zamów abonament