Świat oswoił się z cierpieniem
– Marzę o tournée w Ukrainie –mówi Waldemar Dąbrowski, dyrektor Opery Narodowej o Ukrainian Freedom Orchestra
Ttrzeci raz Ukrainian Freedom Orchestra, projekt Opery Narodowej i Metropolitan Opera w Nowym Jorku, zbiera się w Warszawie na próby przed tournée. Łatwiej czy trudniej było je teraz organizować?
Kiedy tworzyliśmy tę orkiestrę po agresji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, jako motto służyły nam słowa pani prezydentowej Ołeny Zełenskiej: „Nie oswajajcie się z naszym cierpieniem”. Z przykrością stwierdzam, że to się jednak stało. Świat oswoił się z tym dramatem, który stał się jedynie newsem telewizyjnym. To, co poruszało głęboko i wywoływało gesty solidarności, już nie działa. Przygotowanie tegorocznego tournée – skromniejszego niż dwa poprzednie – było wielokrotnie trudniejsze niż wcześniej. Ze smutkiem stwierdzam, że horyzont europejskiego postrzegania i odczuwania dramatu, który ma miejsce w Ukrainie, bardzo się zawęził.
Pierwszą podróż koncertową orkiestry przyjmowano w 2022 r. roku z entuzjazmem. Zaskoczeniem był wysoki poziom artystyczny orkiestry.
To rzeczywiście było wspaniałe, ale muzycy ukraińscy przyjechali wtedy do Warszawy niesamowicie zmobilizowani. Ukraińcy to zresztą niezwykle muzykalny naród, wystarczy posłuchać, jak śpiewają swój hymn narodowy. Ale kiedy przyszli do tej orkiestry, wyczuwało się, że karabiny zamienili na instrumenty, że walczą w sprawie Ukrainy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta