Czy korekty cen transferowych wpływają na rozliczenia VAT
O tym czy korekta cen transferowych wywołuje skutki w VAT decyduje to, czy polega ona tylko na urealnieniu cen na potrzeby urynkowienia poziomu dochodowości, czy prowadzi do zmian wynagrodzenia za towary lub usługi.
W dzisiejszym zmiennym środowisku gospodarczym monitorowanie rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi, w celu wyrównania poziomu rentowności z poziomem rynkowym, stanowi nieodzowny element polityki podatkowej grup kapitałowych. Jeżeli bowiem wskutek wystąpienia zmian istotnych okoliczności ustalone ceny w transakcjach wewnątrzgrupowych odbiegają od warunków rynkowych, to konieczne jest dokonanie korekty cen transferowych. Kwestia korekt dochodowości budzi szereg wątpliwości, zwłaszcza w kontekście rozliczeń VAT. Wydaje się, że jeśli korekta nie ma wpływu na wysokość stosowanych cen w trakcie roku, a więc na podstawę opodatkowania VAT, to nie implikuje ona konieczności korygowania rozliczeń podatku od wartości dodanej. W rzeczywistości obecna praktyka nie jest w tym względzie jednoznaczna.
Nadzwyczajne okoliczności
Z polskiej perspektywy szczególnie istotnym zagadnieniem jest weryfikacja czy dana korekta realizowana pomiędzy podmiotami powiązanymi jest korektą cen transferowych w rozumieniu art. 11e ustawy o CIT.
W obrocie wewnątrzgrupowym mogą wystąpić sytuacje, w których po wystawieniu faktury dokumentującej transakcję, zrealizowaną na podstawie prognoz, pojawią się okoliczności niezależne od podatnika, mające wpływ na podstawę ustalenia wysokości wynagrodzenia zgodnego z poziomem rynkowym. Na gruncie cen transferowych istotne jest to, że takich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta