Czy sprzedaż firmy bez podatku jest możliwa
Sprzedaż przedsiębiorstwa nie podlega przepisom ustawy o VAT, ale w takim przypadku powstanie przychód do opodatkowania.
W celu oceny skutków podatkowych sprzedaży firmy lub jej części należy posłużyć się definicją zorganizowanej części przedsiębiorstwa wskazaną w przepisach podatkowych.
Definicja przedsiębiorstwa
Dla celów zarówno podatku dochodowego, jak i podatku od towarów i usług przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania. Natomiast w zakresie definicji samego przedsiębiorstwa przepisy podatkowe odwołują do przepisów kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 551 k.c. przedsiębiorstwo to zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje m.in. nazwę, własność nieruchomości lub ruchomości, prawa wynikające z umów najmu, dzierżawy nieruchomości, wierzytelności, koncesje, licencje, zezwolenia, patenty i inne prawa własności przemysłowej, majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne, tajemnicę firmy.
Nie ma VAT
Skutki podatkowe zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie obejmują podatku od towarów i usług....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta