Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Notariusze są gotowi do odciążenia sądów

01 lipca 2024 | Prawo co dnia | Piotr Szymaniak

Notariusze mogą odegrać istotną rolę w procesie odciążania wymiaru sprawiedliwości. Powierzenie nam niespornych spraw, dotychczas rozpatrywanych przez sądy, byłoby korzystne dla obywateli. Takie tendencje widoczne są wyraźnie w porządkach wielu państw Unii Europejskiej – mówi Aleksander Szymański, prezes Krajowej Rady Notarialnej.

Rzadko w samorządach prawniczych mamy do czynienia z tak dyskretną zmianą. O tym, że powołano nowe władze notariatu nie słyszał chyba nikt spoza waszego środowiska.

Może dlatego, że wprawdzie mamy do czynienia ze zmianą, ale jednocześnie zachowana została ciągłość. Poprzednia rada rozpoczęła pewne procesy, również legislacyjne, a nowa po prostu je kontynuuje.

Rozumiem więc, że nie należy się spodziewać po panu rewolucji.

Rewolucji nie, natomiast ewolucji jak najbardziej. Jesteśmy otwarci, jeśli chodzi o perspektywy, które otwierają się w prawodawstwie.

A są one niebagatelne. Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie

tzw. rozwodów notarialnych. O rozszerzenie kompetencji rejentów o dokonywanie rozwodów bez orzekania o winie środowisko walczyło od lat. Teraz jest realna szansa, ale MS rozważa też inny model: rozwodów administracyjnych, w których alternatywą dla sądowego rozwiązania małżeństwa byłoby dokonanie tego w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jak zamierzacie państwo przekonać resort do swoich racji?

Moim zdaniem rozwód przed urzędnikiem stanu cywilnego to powrót do bardzo archaicznych koncepcji. Byłaby to czynność administracyjna, która niewiele zmieni....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12912

Wydanie: 12912

Spis treści

Reklama

Zamów abonament